Efkar | Konular | Kitaplar

Diyanet internet sitelerini kapattırıyor

Türkiyede twitter ve youtube kapandı kapanacak kavgaları yaşanırken bir o kadar fıkralara konu olacak ilginç bir yasaklama yöntemi sessiz sedasız uygulanmaktadır.

28 haziran 2013 tarihinde çıkan torba yasasında yer alan bir maddeye dayanarak diyanet işleri başkanlığı internette diyanet ismini kullanan siteleri teker teker kapattırıyor.

Diyanet hukuk müşavirliğince takip edilen bu işlemlerin dayanağı aşağıda:


MADDE 3 - 22/6/1965 tarihli ve 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 1 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"Diyanet İşleri Başkanlığı ve Başkanlığın izin verdiği vakıf, kurum ve kuruluşlar dışında, diğer kurum ve kuruluşlar ile özel ve tüzel kişiler tarafından 'Diyanet' kelimesi isim olarak kullanılamaz."

* * *

Domain adreslerinde diyanet geçen bütün siteler bu yol ile kapatılmak istenmektedir.

örneğin:

diyanethaber.com
diyanetbilgi.com
diyanetpersoneli.com
diyanetgercegi.com
diyanetcamileri.com
diyanetimamlari.com
dindiyanet.com


gibi adreslerde bu yasa çerçevesinde değerlendirilip diyanet adı geçiyor iddiası ile kapatılabilmenin önü açılmış durumda.

Twitter, youtube yasağından hiç bir farkı olmayan farklı bir sansür sessiz sedasız uygulanmaktadır.

Hukuken böyle birşey uygulanabilir mi?

Hiç bir şekilde hukuki yaptırım olamaz. Domain adresleri uluslararasıdır. Kanunlarla bunların önü ise asla geçilemez.

Vahim olanı diğer islam devletlerindeki diyanet işlerinin açacağı içinde "diyanet" geçen domain adreslerinide mi kapattıracaklar?

Örneğin polonya diyanet işleri başkanlığının oradaki türklere yönelik içinde diyanet geçen türkçe islami bir site açsa türk mahkemeleri nasıl bir karar verebilir?Kaldi ki internette diyanet değil "islam", "Kuran", "Hadis" gibi en temel islami terimler kullanılmaktadır. Bu işin içinden çıkabilmek sizce mümkün mü?

Diyanet yetkililerinin akıl hocalarına tavsiyemiz, çözüm üretirken kolay ve basit olanı değil kalıcı olanı tercih ediniz.

Yasaklamak engellemek kolaydır. Fakat önemli olan islamiyete zarar verici içeriklerin önüne kaliteli içerikler çıkartabilmenizdir. İslam düşmanlarına cevap verecek islami sitelere online kaynak eserler ve hammaddeler sunmalısınız. Ve o islami siteler sizin sunduğunuz bu hammaddeleri kendi teknolojik bilgi birikim ve deneyimleri ile harmanlayıp islam düşmanları ile mücadele edebilsinler. Ürettiğiniz içerikleri hammaddelerin telif hakkı vs gibi engelleyici tutumlarla yayılmasını dağıtılmasını engellemeniz kimsenin faydasına olmaz. Pire için yorgan yakılmaz.

Doğru olan, etrafınızdaki sadece aysonu alacakları maaşları düşünen bilgi işlemlemcilere danışmak yerine saha da bu alanda yıllarını vermişlerle masaya oturabilmenizdir. Siz onları sahip çıkarsanız onlar da üzerlerine düşeni en iyi şekilde yapacaklardır!

Allah sonumuzu hayretsin


Konular