Efkar | Konular | Kitaplar

diyanet sansürü

Diyanet internet sitelerini kapattırıyor

Türkiyede twitter ve youtube kapandı kapanacak kavgaları yaşanırken bir o kadar fıkralara konu olacak ilginç bir yasaklama yöntemi sessiz sedasız uygulanmaktadır.

28 haziran 2013 tarihinde çıkan torba yasasında yer alan bir maddeye dayanarak diyanet işleri başkanlığı internette diyanet ismini kullanan siteleri teker teker kapattırıyor.

Diyanet hukuk müşavirliğince takip edilen bu işlemlerin dayanağı aşağıda:


MADDE 3 - 22/6/1965 tarihli ve 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 1 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

DİYANET İSTEDİĞİ SİTEYİ KAPATTIRACAK

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Yaman Akdeniz ve Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak, Diyanet İşleri Başkanlığı’yla ilgili kanunda yapılan bir değişiklikle, Diyanet’e internetteki yayınlara müdahale hakkı tanındığını belirtti.

Diyanet de sansürleyecek!

Diyanet'in görev kanunundaki yapılan değişiklikle, kurum internette 'hatalı' dini yayınlar yapan siteleri kapattıracak.Resmi Gazete’de yeni yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklik kanununa göre, ‘hatalı’ veya ‘yanlış’ Kur’an-ı Kerim yayınları yapan internet siteleri, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebi üzerine mahkemelerce kapatılacak.