Efkar | Konular | Kitaplar

Menemen’i biz yaptık, Kubilay kurban oldu


Dindar insanların üzerine attılar.

Bunu bize hep yaptilar..!

Kendiler yazdilar,kendiler oynadilar.
Iclerinin kirini Islam`a kondurdular..!

“Menemen’i biz yaptık, Kubilay kurban oldu"

TVNET’te Akşama Doğru programının konuğu olan işadamı Hasan Külünk, Osman Yüksel Serdengeçti’nin kendisine zamanı geldiğinde anlatması için Menemen Hadisesi hakkında bir emanet bıraktığını söyledi.

Bu emanet, yaklaşık 70 yıl önce Hamdullah Suphi Tanrıöver’den Serdengeçti’ye, ondan da Hasan Külünk’e devredilen, zaman ve zemin müsait olduğunda, kamuoyuna açıklanması gereken bir sırdı.
Serdengeçti’nin 1930’ların sonlarında Hamdullah Suphi Tanrıöver'den aldığı sırrı, bir emanet olarak 1973 yılında devraldığını anlatan Hasan Külünk, bu tarihi sırrı şöyle açıkladı:

“Osman Yüksel Serdengeçti bana, ‘Hasan sana bir şey anlatacağım. Bu bir emanettir. Türkiye şartları müsait olduğu zaman sen bunu devredersin’ dedi.

Bir gün Ankara’da Türk Ocakları’nda bulunduğu sırada Hamdullah Suphi Tanrıöver onu bir kenara çağırır ve gel sana özel bir şey anlatayım der.

"Bu Menemen olayı var ya, onu biz yaptık. Kabakçı taifesine (zamanın esrarkeşleri) üç beş kuruş verdik. Bir nümayiş tertipledik.

Fakat kontrolden çıktı, zavallı Kubilay kurban oldu. O bizim günahımızdır. Osman bunu sana söylüyorum, münasip bir zamanda, münasip bir yerde neşredersin.

kaynak .Star..