Efkar | Konular | Kitaplar

Fatihin Askerleri ile savaşanları AZİZ ilan etti!

Papa'nın istifasının, benim dikkatimi çeken çok daha başka bir tarafı var:
Basınımız, Papa'nın istifa açıklamasını nerede ve hangi törenin hemen ardından yaptığının üzerinde pek durmadı ama bu son tören aslında bizi, daha doğrusu tarihimizi çok yakından alâkadar ediyordu:16. Benedictus, Fatih Sultan Mehmed'in 1480'de İtalya'ya, çizmenin ucundaki Otranto şehrineGedik Ahmed Paşa'nın kumandasında gönderdiği donanmadaki askerlerimizle savaşırken hayatlarını kaybedenleri "aziz" ilân etmiş, istifa açıklamasını bu törenin hemen ardından yapmıştı.

Otranto'da Gedik Ahmed Paşa ile savaşırken ölen İtalyanlar, Hristiyan dünyasında "Otranto Şehidleri" diye bilinirler. Fatih Sultan Mehmed'in gönderdiği askerlere karşı mücadele edenlerin başında Antonio Primaldo vardır ve bir iddiaya göre savaşırken can vermiş, bir başka iddiaya göre de şehri savunan diğer İtalyanlar ile beraber İslamiyet'i kabul etmediği için Gedik Ahmed Paşatarafından idam ettirilmişlerdir. Kaç kişi oldukları hakkında artık kesin bir bilgi yoktur ve ortaya 278 ile 1300 arasında değişen sayılar atılır...
Vatikan, "Otranto Şehidleri"ni asırlar boyunca unutmadı. Gedik Ahmed Paşa'nın birliklerine karşı memleketlerini savunurken hayatlarından olan Otrantolular'ı "aziz" ilân etme çabası tâââ 16. asırda başladı. Vatikan, Antonio Primaldo ve arkadaşlarını 1539'da kutsadı, azizliğin ilk basamağı olan"Beatification" merasimini 1771'de o zamanın Papa'sı 14. Clement idare etti ve nihayet şimdiki Papa 16. Benedictus, geçen gün makamından ayrılacağını duyurmasından hemen önce hepsini"azizlik" makamına yükseltti!

FATİH "YETER BRE!" DEDİ!

Otrantolular, Gedik Ahmed Paşa'nın birlikleri ile 1480'in 11 Ağustos'unda yaşanan muharebede hayatlarını kaybedenlerden yahut sonradan idam edilenlerden 278'inin kurukafaları ile kemiklerini şehir merkezindeki katedralde burada fotoğrafını gördüğünüz büyük camekânlara istif ettiler ve hâlâ muhafaza ediyorlar!
Mesele işte burada: Birkaç yıl önce "Avrupa Birliği başka bir kültürdür, içerisinde Türkiye'ye yer yoktur" diyen Papa 16. Benedictus geçen gün 533 senelik kan dâvâsının, yani Otranto'nun âyinini yapıp Fatih'in gönderdiği birliklerin karşısında canından olan Antonio Primaldo ile arkadaşlarını"aziz" ilân ediyor; bizde ise birileri hâlâ "dinlerarası diyalog"dan bahsediyorlar ve aklıevvelin biri de TV ekranlarında "Fatih'in bilmem kimin oğlu ile ilişkisi vardı" diye geveliyor!
Fatih Sultan Mehmed galiba "Destuuur!.. Yeter bre!" deyip harekete geçti ve "Yallah oradan!"deyip önce Papa'yı halletti!

MURAT BARDAKÇI